0

Plätud on kerged, lahtised jalanõud.

Eelkõige kasutatakse plätusid saunas, rannas, ujulates.

Basseinijalatsid ehk maakeeli plätud (inglise keeles slides) on muutunud jalatsiteks, mida vajatakse aastaringselt.

Suviti on plätudega ülimalt mugav käia nii tänaval või askeldada kodus.

Plätudega käiakse ka festivalidel, laatadel, spordivõistlustel, koolis, isegi pulmas.

Millised on põhilised plätude tüübid/mudelid?

Klassikalised plätud (slide)

koosnevad tallast ja pealsest.

Levinuim plätude materjal on pehme kummisegu või PVC

https://www.popsport.ee/pltud-nike-victori-one-slide-must

Et plätud paremini jalas püsiksid, on mõnedel mudelitel kannarihm, mis hoiab jalga kindlalt plätu sees.

Laia jalavõlviga inimestele on samuti mõeldud. Nimelt on paljud mudelite pealsed takjakinnitusega reguleeritavad https://www.popsport.ee/adidas-eg1344

Varbavaheplätud (inglise keeles flip-flops)

koosnevad tallast ja õhukesest riide-, naha- või kummiribast kahe suurima varba vahel https://www.popsport.ee/adidas-eg2069

7 tähtsat tähelepanekut ja soovitust plätude kandjaile

* Bakterid. Teadlased on kindlaks teinud, et ühe paari plätude peal võib elada üle 18 000 bakteri. Plätud vajavad pidevat puhastamist, et takistada bakterite vohamist.

* Jala padjandid. Plätuga on jalg pidevas liikumises, see võib põhjustada jala padjandite hõõrdumist ja ville. Sooovituslik on kanda mugavaid, kõrge kvaliteediga plätusid.

* Õhukese lameda tallaga jalatsite kandmine võib viia tillukeste mõradeni luudes. Probleemi põhjuseks on jala põrumine, sest paljudel odavatel plätudel puudub piisav pehmendus. Põrutuse summut amiseks kasutada korraliku toestuse ja amortisatsiooniga plätusid.

*  Õhukese tallaga madalate plätude sage kandmine ei paku tallavõlvile mingit tuge ja see võib viia valuliku tallavõlvipõletikuni. Samuti võib see põhjustada tallavõlvi lamenemist või jala liigset sissepoole pöördumist.  Seega tuleks hoiduda kanda plätusid hommikust õhtuni, tallavõlvile on vaja treeningut, kandes vahepeal korraliku toestusega jalatseid.

* Jala jõupingutused plätut pöia otsas hoida muudavad kogu inimese kõnnimustrit. Uurimused on selgitanud, et inimesed teevad varbavahe plätusid kandes lühemaid samme,  nende kannalöök on sammu alguses nõrgem. See aga muudab kogu kõndi ning võib põhjustada valu ja probleeme kogu kehas. Muutunud kõnnimuster toob omakorda kaasa valud ja probleemid hüppeliigestes ja põlvedes, aga ka puusaliigestes ja seljas.

*  Kui õrn varbavahe hõõrdub vastu plätu plastist, riidest või nahast kinnitusriba, võite saada valusad villid või haavandid. Lahtise haavaga kaasneb infektsioon, mille ravi häirib igapäevast elu. Seepärast on väga oluline veenduda plätusid ostes, et jalatsid on mugavad, ei hõõru ja on suuruselt parajad.

*  Jalga hoiab paigas vaid imekitsas materjaliriba, sestap peavad varbad igal sammul haarama jala paigalhoidmiseks jalatsist, tehes nii topelttööd. See võib viia väikeste lihaste ülekoormuseni ja kõõlusepõletikuni, esineda võib ka kõõluserebendeid. Liiga sage plätude kandmine võib viia suure varba liigese muundumiseni, samuti soodustab see jalanuki teket.

Popsport! on teinud plätude valiku lähtudes kvaliteedist. Esindatud on Nike, adidas, asicsi, Aquaspeedi plätud erinevas hinnaklassis nii lastele, naistele kui meestele.

Plätude valikuga saad tutvuda siin https://www.popsport.ee/mehed-sandaalid-ja-platud

Filtreeri tooteid
Suurus
Kaubamärk
Sobivus
Värv