0

Uisutamine on üks vahvamaid talviseid spordialasid. Olenevalt ilmast saab Eestis välitingimustes uisutada 2-3 kuud, sisetingimustes aastaringselt.

Eesti kiiruisutamisest saab tuua mitmeid näiteid, et vaatamata kitsale kandepinnale jõuavad tippu sportlased, kes on töökad ja keda juhendab hea treener.

 Kuulsaim eestlasest kiiruisutaja oli Ants Antson, 1964. aasta Innsbrucki olümpiavõitja.

Väsimatu Adavere treeneri ja õpetaja Väino Treimani treeningrühmast pälvis Saskia Alusalu Pyeongchangi olümpial 4. koha, Marten Liivi parim koht kahel olümpial  võisteldes on seni Pekingi olümpia 7.koht.

Ka Eesti iluuisutajate tulemused on tõusuteel, pidevalt on jõutud Euroopa meiistrivõistlustele.

Meeste uisud leiad siit: Meeste uisud
Naiste uisud leiad siit: Naiste uisud

Et uisutamisest naudingut saada, on vaja sobivaid ja kvaliteetseid uiske. Milliseid uiske valida?

 

Uiskude tüübid

 • Klassikalised, vaba aja uisud.  Need näevad välja hoki- ja iluuiskude sarnased, kuid ilma professionaalsete sportlike detailideta.
 • Uisusaapad ei tohi olla väikesed ega suured. Laste jalad kasvavad kiiresti ja sestap on leitud hea lahendus.. Paljud laste uisud on reguleeritavad ja see asjaolu võimaldab uiske kasutada mitu hooaega.

Jalats peaks katma pahkluu, kanna ja välistalla, kuid ei tohiks jalga survestada.

 Samuti ei tohiks uisusaapas  jääda vaba ruumi - vastasel juhul suureneb vigastuste oht märkimisväärselt.  Sobivate uiskude leidmiseks on soovitatav kükitada ja testida niiviisi saabaste sobivust. Kui varbad kõverduvad, siis uisud on liiga väikesed ja kui jalg saab vabalt liikuda, on uisukingad liiga suured.

 • Iluuisud. Seda tüüpi uisud on konstrueeritud nii, et uisutajad saaksid hõlpsalt teha keerulisi pöördeid, hüppeid ja mud akrobaatikat. Sellised uisud on pikemad ja veidi kõverad ning eest on näha väikseid hambaid. Tavaliselt on need valmistatud mitmest erinevast nahakihist, et tagada pahkluudele õige toestus. Iluuisud on kerged ja võrreldes hokiuiskudega tunduvalt madalamad.
 • Professionaalsed iluuisud on valmistatud kvaliteetsetest, kallitest materjalidest ja suurema toestusega.
 • Kiiruisu saabaste talla materjal on olenevalt uiskude kvaliteedist  PVC-materjalist või carbonist, vooder nailonist või sünteetilisest nahast, pealispind veekindlast polüestermaterjalist. Paljudel võistlusuiskudel on soojendatav sisetald.
 • Kiiruisusaapad võivad olla nii kõrged kui madalad, uisutera on pikk
 • Uiske saab kinnitada peale paelte ka luku, takjapaela, reguleerimisnupuga, mida on võimalik teha isegi kindad käes.  Uisud on kas kinnise või klappteraga.

 Sobivate uiskude leidmiseks on soovitatav pisut kükitada - kui varbad kõverduvad, siis uisud on liiga väikesed ja kui jalg saab vabalt liikuda, on uisukingad liiga suured.

Matkauisud on sisuliselt uisuterad,  millele kinnitatakse kruvidega kinnitused/(suusa)klambrid. Paljud talisportlased kinnitavad suusasaapad universaalklambriga uisutera külge ja sõit võib alata!

Hokiuisud võib jagada 3 erinevasse rühma.

 • Algajate uisud on uisud valmistatud pehmematest materjalidest, mis tagavad uisutamise ajal suurema mugavustunde
 • Seetõttu on nedega hokimängu lihtsam õppida ja need sobivad ka vabal ajal uisutamiseks. Jalanõusid täiendavad varbakaitsmed, et varbad oleksid kaitstud. Selliste uiskude hinnaklass jääb kuni 100€ piiresse.
 • Poolprofessionaalsetel uiskudel on saabaste materjal tugevam, et jalad oleks neis löökide vastu paremini kaitstud. Samuti vähendab kõva korpus paelte tekitatud survet. Kallimad hokiuisud võivad olla vooderdatud termomaterjaliga, mis reageerib saabastes kehatemperatuurile ja jalakujule, mis on eriti mugav. Selliste uiskude hinnaklassi vahemik onn 100-200€.

Professionaalsed uisud on mõeldud professionaalsetele hokimängijatele, mistõttu uiskude valmistamisel on kasutatud kõrge kvaliteediga materjale ja tipptehnoloogiat. Uisud on kerged, soojustusega ja neid on lihtsam oma jala järgi vormida. Termiline vormimine- tänu spetsiaalse materjali (plast või porolooni) kasutamisele muutub saabas kuumutamisel pehmemaks, kohandub jala anatoomiliste iseärasustega ja võtab vajaliku kuju, mida hoiab jahedas keskkonnas. 

 • Hokiuiske vormitakse suurel kuumusel ahjus.
 • Professionaalsete hokiuiskude hind võib ulatuda 800 euroni.


  Kuidas uisupaelu õigesti siduda?

  Uisutamise mugavamaks ja kergemaks muutmiseks on väga oluline uisupaelad korralikult siduda. Uisupaelte ja tavaliste jalatsitepaelte vahel on suur erinevus.
  Uisupaelda on tugevad ja ilmastikule hästi vastupidavad. Paelad ei tohiks olla liiga pikad ja neid ei tohiks kunagi pahkluu ümber mässida.
  Paelu tuleks optimaalselt pingutada: kui need on liiga lõdvalt kinnitatud, siis võid end vigastada, kuid liiga tugevalt kinnitades tunned jalga pingutades uisutamise ajal ebamugavat valu.
  Uisusaapaid peab õppige õigesti nöörima: altpoolt nööritakse kõvemini ning ülalt natuke vabamalt, et kükitamisel oleks võimalik painutada hüppeliigest


 

KUIDAS UISKE ÕIGESTI KASUTADA JA HOOLDADA

Uiske tuleb hoida roostetamise eest. Pärast iga uisutamist tuleb neid hoolikalt kuivatada ning panna teradele spetsiaalsed riidest kaitsmed. Uisusaapad peavad alati puhtad ja kuivad olema, kuid neid ei tohi kuivatada päikese käes või panna radiaatori juurde kuivama. Vajadusel tuleb kasutada spetsiaalseid uisusaabaste  kreeme.

Kõndides kanna alati terakaitseid. Maas olevad matid ei kaitse uisuterasid.

UISKUDE TERITAMINE.

Uiske on soovitatav teritada iga 20-30 jäätrenni järel. Sellist vahemikku arvestades on uisutajal teravad ja ühtlased uisud, mis tagavad kvaliteetse treeningu. Sellise tihedusega teritamine säästab uisutera. Märgates teral täket või muud sarnast vigastust tuleb lasta uisud kindlasti teritada  enne kui soovitatav treeningute arv täitub.

Uisuterad tuleks kuivatadat koheselt peale jäätreeningut! Eemalda plastikkaitsed ja kata terad riidest kaitsmetega. Kodus võtke uisud kotist välja ja lase saabastel õhu käes kuivada. Väga vettinud saabastesse võib panna pehmet paberit, mis imab  niiskuse endasse. Plastikust uisukaitsmeid on vaja aeg-ajalt pesta seestpoolt harjaga, et eemaldada sinna sattunud mustus, mis võib terasid kahjustada.

TREENINGRIIDED

Treeningriietus peab olema sportlik ja mugav. Kõige paremini sobivad vee- tuulekindlad, kuid õhku läbilaskvad riided.  Lisaks mugavusele peab riietus võimaldama ka kehajoonte kontrolli. Kõige paremini sobivad mõõdukalt liibuvad treeningtrikood, -püksid ja spetsiaalsed erinevate uisualade harrastamiseks mõeldud riided.

Filtreeri tooteid
Suurus
Kaubamärk
Sobivus
Värv